zabieg wszczepienia implantu słuchowego - informacje

zabieg wszczepienia implantu słuchowego - informacje

Postprzez marynarz123 15 mar 2018, o 19:19

Witajcie drodzy użytkownicy. Od kilku lat mam problemy ze słuchem. Przez dłuższy czas (już od ponad pięciu lat) nosiłem aparaty słuchowe, ale ostatnio nie słyszę nawet z nimi. Moje dzieci namawiają mnie na zabieg wszczepienia implantu słuchowego, ponieważ bardzo się martwią, że moja wada jeszcze bardziej się pogłębi i w efekcie za parę lat całkowicie ogłuchnę. Bardzo bym tego nie chciał. Z drugiej jednak strony mam pewne obawy, co do zabiegu wszczepienia implantu. Z tego co wiem zabieg przeprowadzany jest w pełnej narkozie. Czy ktoś z Was ma jakieś doświadczenia z implantami słuchowymi i mógłby udzielić mi bardziej szczegółowych informacji na temat zabiegu oraz jeśli to możliwe, na temat implantów. Czy na pewno zadziałałyby w moim przypadku czy nie ma dla mnie żadnej nadziei, że jeszcze będę mógł dobrze słyszeć?
marynarz123
Nowicjusz
Nowicjusz

Re: zabieg wszczepienia implantu słuchowego - informacje

Postprzez Marysienka 27 kwi 2018, o 14:14

Moja o 3 lata starsza siostra również miała podobny problem. Twoja historia jest bardzo podobna do tej mojej siostry. Tyle że ona w tym momencie czeka już na zabieg, wie gdzie będzie go miała i co zostanie jej wszczepione (nie zna jedynie jeszcze konkretnego terminu) wiec jest trochę dalej w całym procesie walki o słuch. Ona też miała wiele obaw i wątpliwości, ale kontaktowała się z innymi użytkownikami, którzy dodali jej otuchy. Siostra również dowiedziała się o implantach słuchowych za sprawą rodziny. W jej przypadku była to akurat wnuczka, która natknęła się na artykuł o implantach w internecie.
Na pewno jest to temat warty rozważenia, tym bardziej jeśli aparaty nie spełniają już swojej funkcji. W razie pytań postaram się oczywiście pomóc. Za sprawą siostry i (nie ukrywam) mojego wieku i coraz gorszego słuchu ostatnio także zaczęłam interesować się tym tematem. Byłeś już na konsultacji ze specjalistą?
Marysienka
Nowicjusz
Nowicjusz

Postprzez marynarz123 28 kwi 2018, o 06:14

Dziękuję za odzew. Bardzo mnie Pani podniosła na duchu swoim wpisem. Cieszę się, że jest ktoś w podobnej sytuacji. Ja póki co umówiłem się do laryngologa na takie pierwsze badania. Jestem ciekaw co mi powie i gdzie skieruje mnie na dalsze badania, bo z tego co wiem cały proces kwalifikacji do zabiegu składa się z serii różnych badań. a w jakiej klinice będzie operowana Pani siostra? oraz jaki implant będzie jej wszczepiany? Wie już coś więcej na ten temat? Była koleżanka z pracy mówiła, że implant wybiera się samemu, czy to prawda? Jeśli tak, to co należy brać pod uwagę w wyborze?
marynarz123
Nowicjusz
Nowicjusz

Postprzez Marysienka 30 kwi 2018, o 11:18

Oj tak, kwalifikacja to wiele badań- nie tylko stricte laryngologiczno- audiologicznych, ale również takich ogólnych, stwierdzających czy dana osoba może być poddana zabiegowi. Ważne jest to szczególnie w starszym wieku, kiedy operacja, a co za tym idzie narkoza może wiązać się z powikłaniami. Ale tutaj chciałabym Pana uspokoić, w większości wypadków nic nie stoi na przeszkodzie :) Lekarze wolą mieć po prostu pewność.

Siostra będzie miała zabieg w Bydgoszczy, tam miała najbliżej. Według mojej wiedzy, zakładając oczywiście, że nic się w międzyczasie nie zmieniło będzie miała wczepiany implant na przewodnictwo kostne Baha. Ten implant wszczepiany jest głównie jednej firmy. Więc jeśli Pan również ma ten rodzaj wady słuchu, to z dużym prawdopodobieństwem wszczepiony zostanie Panu implant cochlear. O innych firmach wszczepiających tego typu implanty nie słyszałam. Co nie oznacza oczywiście, że takich nie ma. Ten jest po prostu najczęściej wszczepiany. Odpowiadając jeszcze na pytanie odnośnie wyboru, to tak- każdy pacjent ma prawo wybrać sobie firmę.
A z jakiego Pan jest miasta jeśli można wiedzieć?
Marysienka
Nowicjusz
Nowicjusz

Postprzez marynarz123 7 maja 2018, o 19:10

Z takich większych miast, to najbliżej mi do Poznania. ja z tego, co się dowiedziałem, potrzebuję implant ślimakowy. Córka czytała w internecie na temat implantów Baha oraz na temat firmy, o której Pani wspomniała i mają w ofercie też implant, który byłby dla mnie odpowiedni. W przyszłym tygodniu zaczynam wszystkie potrzebne badania. Mam nadzieję, że wszystko dobrze pójdzie i że za niedługo będę mógł znowu normalnie słyszeć. Czy byłaby Pani na tyle miła i mogła mi powiedzieć, ile Pani siostra czeka już na zabieg i jak długo będzie musiała jeszcze poczekać. Z tego co tak mniej więcej się orientuję, to po badaniach czeka się jeszcze w kolejce kilka miesięcy, tak? A czy Pani siostra płaci coś za ten implant? Czy wszystkie są refundowane przez NFZ?
marynarz123
Nowicjusz
Nowicjusz

Postprzez Marysienka 24 maja 2018, o 12:32

Niestety czasami trzeba trochę poczekać na swoją kolej. Dużo osób czeka na zabieg stąd te kolejki, ale trzeba być cierpliwym. Słyszałam, że można w razie czego skontaktować się ze stowarzyszeniem słyszeć bez granic i oni pomagają pisać wnioski o przyznanie wcześniejszego terminu. Są niezależnym stowarzyszeniem więc nie ma znaczenia, jaki implant będzie wszczepiony. Siostra na razie czeka 2 miesiące i możliwe, że jeszcze kolejne kilka będzie musiała poczekać. Chociaż kto wie, może nie będzie musiała aż tak długo czekać. Ona jest przeszczęśliwa, że zakwalifikowała się do zabiegu, wie już, że będzie to implant na przewodnictwo kostne od Cochlear i mówi, że parę miesięcy to może bez problemu poczekać ;)
Marysienka
Nowicjusz
Nowicjusz

Postprzez marynarz123 3 cze 2018, o 07:27

Ja jestem już właśnie po całym procesie kwalifikacji. Teraz czekam na wiadomość z terminem zabiegu. Mam nadzieję, że sprawnie to pójdzie, aczkolwiek rozumiem, że kolejka jest spora, a niektóre osoby, np. małe dzieci bardziej potrzebują implantu niż ja. W każdym razie cieszę się bardzo, że kwalifikację mam już za sobą. Trochę się denerwowałem tymi badaniami. Mam nadzieję, że Pani siostra też za niedługo dostanie implant. Jeśli chodzi o firmę, to zdecydowałem się na wspomniany przez Panią Cochlear, tylko że w moim przypadku będzie to implant ślimakowy. Mam nadzieję, że poradzę sobie z obsługą i codziennym użytkowaniem procesora... W moim wieku nauka obsługi urządzeń technicznych to nie lada wyzwanie...
marynarz123
Nowicjusz
Nowicjusz

Powrót do Choroby i dolegliwości