Wiara, religie...

Rozmawiamy o sprawach ważnych dla każdego człowieka. Problemy społeczne, religie, kultura. Zapraszamy do dyskusji.

Wiara, religie...

Postprzez korona 6 paź 2014, o 15:02

W Dolinie Kościeliskiej stoi krzyż, umieszczony tam przez Wincentego Pola, na którym umieścił on słowa:
I nic nad Boga.

Obrazek

Zapraszam wierzących, wątpiących z różnych religii /wyznań/ do wymiany myśli na temat Boga, Wiary.

Jednocześnie proszę o wyrażanie swego zdania z szacunkiem do każdego wypowiadającego się, jego przekonań.
korona
Wtajemniczony
Wtajemniczony

Re: Wiara, religie...

Postprzez korona 7 paź 2014, o 16:52

Parafia katolicka obrządku bizantyjsko-słowiańskiego (neounicka) w Kostomłotach /Podlasie/ - powstała w początku XVII w. Dzieje parafii związane są z historią Polski, przetrwała jednak do naszych czasów. Warto tylko wspomnieć o powojennych losach mieszkańców Kostomłoty, gdy w 1947 roku w ramach akcji „Wisła” niemalże wszystkich mieszańców parafii kostomłockiej wywieziono na Ziemie Odzyskane. W parafii pozostawiono tylko starców i tych, którym nie pozwalał na to stan zdrowia. W 1956 roku, komunistyczne władze zezwoliły przesiedleńcom okręgu bialskopodlaskiego na powrót do miejscowości, z których zostali wysiedleni.
Parafia liczy 120 osób.
Zachęcam do odwiedzenia tej parafii w czasie wędrówek po uroczej ziemi podlaskiej i posłuchać historii kościoła unickiego opowiadanej ciekawie przez obecnego proboszcza ks Zbigniewa Nikoniuka.

Obrazek
.
korona
Wtajemniczony
Wtajemniczony

Postprzez korona 10 paź 2014, o 08:59

Arthur Holy Compton
(fizyk - nagroda Nobla w dziedzinie fizyki):

“Jeżeli chodzi o mnie, wiara zaczyna się wraz z
uzmysłowieniem sobie faktu, iż wyższa inteligencja
doprowadziła do powstania wszechświata i stworzyła człowieka.
Nie jest mi trudno mieć tę wiarę, gdyż niezaprzeczalnym jest
fakt, iż tam gdzie jest plan istnieje inteligencja -
uporządkowany, rozwijający się wszechświat świadczy o
prawdzie najbardziej majestatycznego stwierdzenia, jakie
kiedykolwiek wypowiedziano - ‘Na początku Bóg’.”
korona
Wtajemniczony
Wtajemniczony

Postprzez korona 14 paź 2014, o 17:54

Roman Brandstaetter/1906-1987/ - z żydowskiej rodziny inteligenckiej. Polski pisarz, poeta, dramaturg i tłumacz. Znawca Biblii.
W latach 1941-1946 przebywał w Palestynie, gdzie przeżywa przełom w wierze - przechodzi na katolicyzm /opisuje to w opowiadaniu "Noc biblijna" /. W Rzymie przyjmuje chrzest. Jego fascynacja św Franciszkiem z Asyżu zaowocowała utworami o tej tematyce.
O swojej przemianie powiedział:"Ja nie byłem poganinem, bym miał się nawracać. Po prostu uznałem Nowy Testament za całkowite wypełnienie Obietnicy Pańskiej zawartej w Starym Testamencie. I na tym koniec. Cała reszta była tylko logiczną konsekwencją tego faktu.".
Jest autorem wielu dzieł o tematyce religijnej.
"Jezus z Nazaretu" to wybitna powieść historyczna przepełniona bogactwem wiedzy biblijnej oraz doskonałą znajomością żydowskich realiów w Palestynie za czasów Chrystusa./była nominacja do nagrody Nobla,jednakże autor w tym czasie zmarł/

..."Wielkie dziedzictwo duchowe wspólne chrześcijaninem oraz Żydom upewnia mnie w przekonaniu, że moje " odejście" od judaizmu, moja " zdrada", jak to chcieliby widzieć niektórzy, nie jest odejściem w znaczeniu dosłownym. Ja dotykam obu krańców łuku. Ja czekam na ten wielki Most. Chciałbym postępować tak jakby mieszkał we mnie Bóg".... Roman Brandstaetter z powieści pt. " Jezus z Nazarethu."."
Ostatnio edytowano 20 paź 2014, o 14:30 przez korona, łącznie edytowano 1 raz
korona
Wtajemniczony
Wtajemniczony

Postprzez korona 15 paź 2014, o 09:13

Pozwolę sobie wkleić muzykę w wykonaniu orkiestry Andre Rieu wielkiego propagatora muzyki poważnej dla szerokiego ogółu.
Jest to pieśń "Być bliżej Ciebie chcę"/
Krótka historia: – pieśń kościelna śpiewana m.in. w języku polskim a wzorowana na XIX-wiecznej angielskiej pieśni Nearer, my God, to Thee inspirowanej snem Jakuba z Księgi Rodzaju (Rdz 28, 11-19). Oryginalny tekst został napisany przez unitariańską poetkę Sarah Flower Adams w 1841 r

http://www.youtube.com/watch?v=YNppSU3Uj6M

Unitarianizm – jeden z głównych nurtów reformacji. Jego nazwa pochodzi od łacińskich słów „unus”, czyli jeden i „unitas”, czyli jedność./wikipedia/
korona
Wtajemniczony
Wtajemniczony

Postprzez korona 20 paź 2014, o 14:47

Znajoma miała wątpliwości w sprawie niewstrzymywania się od potraw mięsnych w piątek.
Jest to oczywiście bardzo indywidualny problem,do rozstrzygnięcia samemu.
Otóż "„Tego, kto jest słaby w wierze, przyjmijcie bez roztrząsania poglądów. Jeden jest przekonany, że może jeść wszystko, słaby natomiast spożywa jarzyny. Ten, kto je wszystko, niech nie lekceważy tego, który czegoś nie je. Ten zaś, kto nie je wszystkiego, niech nie osądza tego, który je. Bóg przecież go przyjął. Ty natomiast kim jesteś, że osądzasz czyjegoś sługę? To, czy on stoi, czy upada, jest sprawą jego Pana. Ostoi się jednak, ponieważ Pan ma moc go podtrzymać. Ktoś znowu wyróżnia jeden dzień spośród innych, dla innego wszystkie są równie ważne. Niech każdy zostanie przy swoim przekonaniu” (Rz 14,1–5)/św Paweł/
korona
Wtajemniczony
Wtajemniczony

Postprzez korona 3 lis 2014, o 17:43

Cmentarze - Święto Zmarłych

Radosny cmentarz - Bukowina Rumunia

Obrazek
korona
Wtajemniczony
Wtajemniczony

Postprzez korona 19 lis 2014, o 13:36

„Sytuacja dzieci, które wzrastają w rozbitej rodzinie albo bez rodziny jest zbrodnią i skandalem. Ktoś powinien się za nimi ująć” - powiedział w Watykanie Jonathan Sacks, były główny rabin Wielkiej Brytanii.
W Wielkiej Brytanii – podał rabin Sacks – najnowsze dane mówią, że w 2012 r. 47,5 % dzieci urodziło się poza małżeństwem. Do 2016 r. będzie to już większość dzieci. Coraz mniej ludzi zawiera związek małżeński, czynią to coraz później, a 42 % małżeństw kończy się rozwodem.
Małżeństwo i rodzina nie są instytucjami religijnymi, ale we współczesnym świecie to właśnie wspólnoty religijne są im bardziej wierne niż świeckie społeczeństwo, które twierdzi, że małżeństwo jest jedynie jedną z form pożycia,i że na przykład konkubinat jest równie dobry.
„Nie twierdzimy, że religie mają monopol na mądrość i rodzinę. Wcale tak nie jest. Ale stwierdziliśmy, że byłoby dobrze przyjechać tutaj z różnych stron świata, z różnych religii, aby powiedzieć, że małżeństwo potrzebuje naszego wsparcia i zasługuje na to wsparcie ze względu na przyszłe pokolenia”/Fronda/
korona
Wtajemniczony
Wtajemniczony

Postprzez korona 22 lis 2014, o 19:05

Kiedy obecnie przeżywamy Boże Narodzenie, może się w nas budzić tęsknota za dawnymi czasami, w których zachowany był naturalny i tradycyjny rytm świętowania.
Ledwie zniknęły w sprzedaży ozdoby cmentarne, już pojawiły się ozdoby świąteczne na Boże Narodzenie.
Przecież dopiero listopad, niedługo nastanie adwent ... komercja rozmywa urok wyczekiwania jaki zaczynał się w połowie grudnia. A te pajace zwane mikołajkami w czerwonych czapeczkach? Dawniej próbowano zrobić ze św Mikołaja Dziadka Mroza - nie wyszło.
Handel przede wszystkim a sens Świąt Bożego Narodzenia?
korona
Wtajemniczony
Wtajemniczony

Postprzez korona 6 gru 2014, o 16:08

6 grudnia - św Mikołaja

Jako święty katolicki i prawosławny czczony jest 6.12. a w kościele prawosławnym 19.12.
Relikwie z portowego miasta Myra przywieźli 9 maja w 1087 r. do włoskiego Bari tamtejsi marynarze, chroniąc je przed muzułmanami. W mieście tym obchodzone są uroczystości związane z rocznicą / 9 maja/ przywiezienia tam relikwii. Obchody odbywają się na pełnym morzu, w procesji na bogato przyozdobionych łodziach, stateczkach i kutrach.
Mikołaj jest patronem dziewcząt pragnących wyjść za mąż, kobiet chcących urodzić dziecko, ludzi morza, podróżnych i pielgrzymów.
A dla nas jest miłym wspomnieniem z dzieciństwa: św Mikołajem przynoszącym nam prezenty. Chociaż, co niektórzy wyczekują nadal na skromny podarek.

Obrazek
korona
Wtajemniczony
Wtajemniczony

Powrót do Życie w społeczeństwie