Prawo

Rozmawiamy o sprawach ważnych dla każdego człowieka. Problemy społeczne, religie, kultura. Zapraszamy do dyskusji.

Prawo

Postprzez rom 29 lis 2011, o 18:26

Co sądzicie o naszym prawie, obowiązującym w naszym kraju.
Moim zdaniem, to prawo jest do niczego. Co to za prawo, które stanowi, że coś może być...tak, ...albo ...tak. Według mnie prawo musi wyraźnie określać stan, dokładnie, że ma być tylko tak, a nie inaczej. Przepraszam za te enigmatyczne przykłady, ale w tej chwili brak mi konkretów.
Choć jeden przykład przyszedł mi od głowy w tej chwili: idiotyczne ograniczenia prędkości, w miejscach, gdzie nie ma żadnych zabudowań jest ciągle biała tablica, po co? Któż to wie, chyba tylko po to, aby doić kierowców mandatami. Po co takie prawo?
Może macie więcej takich przykładów, nie koniecznie z zakresu prawa drogowego.
rom
Aktywny
Aktywny

Re: Prawo

Postprzez Janek 30 lis 2011, o 07:39

Romku, dobry przykład wybrałeś.
Często, nagminnie taki nakaz ograniczenia prędkości, czyli prawo, naruszamy. Panowie kierowcy, zgodzicie się pewnie ze mną. "Konia z rzędem temu, kto...".
A czyja to wina, że źle, głupio, znaki drogowe są czasem ustawione. Moim zdaniem jakiegoś Kierownika wydziału/referatu drogowego w urzędzie miasta czy gminy. A to wynik albo jego lenistwa (w tym umysłowego), albo niekompetencji.
To po pierwsze.

A po drugie. U nas w Polsce generalnie szwankuje egzekwowanie prawa.
Stanowienie prawa to jedno, a egzekwowanie prawa, to drugie.
(jeden z baardzo wielu przykładów: zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych).
A przecież egzekucja prawa ma kapitalne znaczenie.
Ponieważ właściwie egzekwowane prawo - wychowuje.
Najlepszy przykład, nasze dzieci. Każdy mądry rodzic czy nauczyciel to wie.
Natomiast brak egzekwowania prawa - demoralizuje.
Ponieważ "przestępca", ten co je naruszył, czuje się bezkarny. A to już prosta droga do recydywy.
To przecież już w starożytności umyślono zasadę/dewizę: "Dura lex, sed lex".
Ale my mamy swoją: "mądry Marcin po..."
I potem na nas samych się to skrupia.

Pozdrawiam.
Janek.
Janek
Wtajemniczony
Wtajemniczony

Postprzez halina 30 lis 2011, o 19:25

Napisał Janek:
Ponieważ "przestępca", ten co je naruszył, czuje się bezkarny. A to już prosta droga do recydywy.

Mało tego, że czuje się bezkarny, to wydaje mu się, że jest lepszy, mądrzejszy i cwańszy, bo robi to co sam chce i może wszystko olewać.
Ale mnie osobiście najbardziej denerwuje niesprawiedliwe traktowanie (karanie), bo są lepsi i gorsi.
W myśl przysłowia: Co wolno wojewodzie, to nie tobie s......e!
Nawet w sądzie jest tylko sąd a nie sprawiedliwość, to o czym tu mówić.
halina
Kopalnia wiedzy
Kopalnia wiedzy

Postprzez Krystian 30 lis 2011, o 20:13

Niestety nasz system prawny jest przestarzały i bardzo biurokratyczny oparty na niemieckim systemie prawnym. Państwo nie ufa obywatelowi a co za tym idzie pozatrudnianych jest mnóstwo darmozjadów - urzędników którzy obciążają budżet państwa. Polska powinna zmienić system prawny na anglo saski czyli common law (m.in. Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Australii, Nowej Zelandii).
Krystian
Administrator

Postprzez halina 1 gru 2011, o 08:36

Z tego co wiem, to w Niemczech istnieje coś takiego jak nieuchronność kary, czego u nas nie ma, bo Polak potrafi.
Dlatego i dyscyplina jest tam większa niewątpliwie, co u nas jest nie do pomyślenia.
halina
Kopalnia wiedzy
Kopalnia wiedzy

Postprzez hutkow 1 gru 2011, o 19:51

Tu muszę zgodzić się z wypowiedziami,to boli moja praca zawodowa się z tym zbiegała troszkę ponieważ miałem do czynienia z prawną ochroną pracy.Na zmianę tego trzeba jeszcze długo poczekać,sami widzimy kto to wszystko ustanawia.Prawo stanowią politycy a oni nie uznają sentencji <Dura lex,sed lex>.
hutkow
Kopalnia wiedzy
Kopalnia wiedzy

Postprzez hutkow 9 maja 2012, o 22:03

Krew mnie zalewa gdy usłyszałem,że nasz prezydent ma wygłosić uwagi do stosowania prawa Na Ukrainie .Lepiej by było aby taki temat wprowadził w Polsce bo nasze prawo jest koślawe.Ale lepiej u kogoś szukać jak u siebie.
hutkow
Kopalnia wiedzy
Kopalnia wiedzy

Postprzez korona 15 paź 2014, o 08:22

Może ktoś wie, czy istnieje "takie prawo", które pozwala na brutalne wnikanie w prywatność naszego życia i wydzwanianie telefoniczne przez pracowników różnych firm z propozycjami uczestnictwa w ich jakiś tam akcjach. Bywa, że w ciągu dnia są 4 telefony o różnych porach.
Nie zawsze można to znosić bez zdenerwowania. Wiem, że jest to sposób na zarobek ludzi bez pracy, ale bez przesady.
Jako reklama na pewno to nie działa - wzbudza tylko złość. Zresztą także ten problem mają znajomi, myślę, że wszyscy posiadacze telefonów stacjonarnych..
Może jest sposób aby takie reklamowanie zlikwidować!!!
korona
Wtajemniczony
Wtajemniczony

Powrót do Życie w społeczeństwie