Porady na luty

Porady na luty

Postprzez Teo 21 lut 2015, o 13:54

Luty dobiega końca, pogoda sprzyjająca do rozpoczęcia prac w ogrodzie (działce).
Dzisiaj byłem na działce, porzycinałem winorośl, jabłonie i grusze, poprawiłem bielenie drzew owocowych które częściowo zmyły deszcze.
Na przełomie lutego i marca wycinamy przy ziemi wszystkie pędy malin powtarzających owocowanie, będą owocowały na pędach jednorocznych które dopiero wyrosną.
Obrazek
Teo
Wtajemniczony
Wtajemniczony

Re: Porady na luty

Postprzez wawik15 21 lut 2015, o 14:02

W tym roku mamy luty typowo marcowy i jeśli temperatura się nie obniży, to i będzie można pomyśleć o opryskach.
wawik15
Wtajemniczony
Wtajemniczony

Postprzez Teo 22 lut 2015, o 14:32

Dla tych którzy dopiero będą przycinać krzewy winorośli fajny i przejrzysty instruktarz.

Warto przeczytać :D
Teo
Wtajemniczony
Wtajemniczony

Postprzez Teo 1 mar 2015, o 14:51

Już czas na zrobienie planów co będziemy uprawiaćw naszym ogrodzie - jakie posadzimy warzywa, krzewy i drzewka. Nie zapominajny o miejscu na rośliny ozdobne.
Do uprawy w ogrodzie polecam polskie odmiany warzyw które dostosowane są do naszych warunków klimatycznych i do ich smaku do którego jesteśmy przyzwyczajeni.
Pod koniec lutego możemy na parapetach wysiewać rozsady warzyw jak: seler, por, cebula, sałaty i kapustne.
Nasiona wysiewamy do kuwet , skrzynek lub doniczek.Korzystnie gdy ziemia do wysiewu będzie sterylna.
Nasiona wysiewamy do sterylnego podłoża, wschodzące siewki są bardzo wrażliwe na choroby. Podłoże powinno być pozbawione zarodników grzybów chorobotwórczych, a także nicieni i nasion chwastów.
Do siewu wystarczy ziemia którą wyprażymy w piekarniku.
Sterylne podłoża są dostępme w sklepach ogrodniczych.

W ogrodach występuje kędzierzawość liści brzoskwini, warto przeprowadzić wczesno wiosenny opryski przeciw tej chorobie. Grzyb ją powodujący zimuje na powierzchni kory gałęzi i pni, dlatego też pokryj je dokładnie odpowiednim środkiem. Możemy użyć Miedzianu 50 WP lub Syllitu 65 WP. zabieg przeprowadza się dopiero gdy temp. powietrza będzie wyższa niż +6 °C.
Teo
Wtajemniczony
Wtajemniczony

Postprzez Teo 10 mar 2015, o 15:46

Moje pierwsze zasiewy w tunelu foliowym wykonałem w środę 25 lutego.
Wysiałem rzodkiewke,sałatę i szpinak które już wzeszły, oraz rozsadę 2 odmian kalarepy.
Na obwodzie folii przy ściankach posadziłem cebulę dymkę.
W przyszłym tygodniu ponownie zasieje rzodkiewkę. Uprawy nowalijek pod folią zakończę ok. 20 kwietnia.
Powierzchnia namiotu foliowego wynosi 19,5 m2
Teo
Wtajemniczony
Wtajemniczony

Re: Porady na luty i następne miesiące

Postprzez Teo 13 kwi 2015, o 17:20

Ochrona roślin i drzew owocowych
https://piorin.gov.pl/sygn/php/rpowiat.php?kod=POOB

Dla zainteresowanych ochroną roślin aktualne komunikaty o wystąpieniu szkodnika lub choroby.Przy wystąpieniu zagrożenia przy nazwie drzewa pojawia się napis - komunikat aktywny.
Klikamy w niego i już wiemy co się dzieje, jakimi środkami można pomóc.
Teo
Wtajemniczony
Wtajemniczony

Postprzez Teo 7 cze 2015, o 09:44

Wielu z działkowców ma posadzone miniaturowe odmiany świerków.
W kwietniu na korze można zauważyć zimowe jaja koloru bursztynowego należące do przędziorka . Zanim nastąpi wylęg, trzeba wykonać bardzo dokładny i obfity oprysk wykorzystując ekologiczny środek owadobójczy Promanal 60 EC wykonany nabazie oleju parafinowego. W późniejszym czasie konieczny będzie oprysk iprzeciwko przędziorkom preparatami Magus i Mospilan o wydłużonym okresie działania.
Praktyczną i skuteczną metodą zwalczania przędziorka na świerkach karłowych jest spryskiwanie roślin silnym strumieniem wody, np. co tydzien (w zależności od pogody) w okresie od maja (nowe igły) do lipca.
Po prostu przędziorek dobrze rozwija sie w srodowisku suchym i w wyższej temperaturze.
Spłukany wodą przedziorek ginie, gdyż nie jest w stanie wrócić na roślinę (brak skrzydeł a na piechotę nie daje rady. :D

Obrazek

Mam dwa świerki conica i oprysk strumieniem wody ogranicza populację przędziorka.
Teo
Wtajemniczony
Wtajemniczony

Postprzez Teo 16 cze 2015, o 17:56

Porady dla uprawiających pomidory.
Integrowana uprawa pomidorów pod osłonami

Tu znajdziecie:
Diagnostyka,
Katalog chorób
Katalog szkodników
Katalog niedoborów
Teo
Wtajemniczony
Wtajemniczony

Postprzez martatulacz 26 sie 2015, o 09:31

Właśnie dostałam dobrą poradę (mój pierwszy sezon ogrodowy) na temat przygotowania ogrodu na zimne miesiące (dziękuję za wiadomość stonoga12 :) ), więc się dzielę, ciekawy artykuł właśnie dla takich jak ja - nowicjuszy :

http://www.nieruchomosci.com.pl/artykuly/jesien_w_ogrodzie,3250.html

Może ktoś mi jeszcze poradzi, czy jakoś nawozić ziemię?
martatulacz
Nowicjusz
Nowicjusz

Postprzez fugazi 7 maja 2018, o 16:12

Podobno do niektórych roślin przy nawożeniu warto zastosować https://gomar.org.pl - wapno. Czy ktokolwiek z Was słyszał o takim rodzaju nawożenia? Nie wiem czy to prawda?
fugazi
Nowicjusz
Nowicjusz

Powrót do Ogrodnictwo dla początkujących