Książki które lubię czytać.

Książki które lubię czytać.

Postprzez halina 30 gru 2011, o 18:37

Od jakiegoś czasu, pochlania mnie powieść historyczna Anglii.

Autorka - Philippa Gregory. Współcześnie obecna pisarka, mająca wielką dbałość o szczegóły, zamiłowanie do historii i poczucie odpowiedzialności pracy badacza i pisarza.
Ukazało się jej książek wiele, będę dzielić się swoim wrażeniem , po ich przeczytaniu.
Wszystkie, które dotychczas przeczytałam mają wspólny mianownik, mianowicie są opowiedziane z pozycji kobiet których dotyczą. Każda z tych książek powstała w oparciu o bogatą bibliografię wymienioną na końcu każdej z nich.
Ale nie są to książki bibliograficzne, tylko powieści. Napisane prostym językiem, wydanie porządne, druk dość duży, nie męczy zbytnio oczu. Tylko książki dość "ciężkie" - średnio każda liczy sobie około 600 stron.

Biała Królowa - kobieta, która obaliła porządek XV - wiecznej Anglii i sięgnęła po koronę.
Rzecz dzieje się w latach 1464 - 1485. W Anglii w tym czasie trwa wojna domowa, zwana również wojną dwóch róż, pomiędzy dwoma rodami Lancasterów i Yorków. Powieść zaczyna się w momencie kiedy zwycięstwo przechyla się na stronę Yorków i królem zostaje Edward IV York. Zakochuje się w Elżbiecie Woodwille, poślubia ją i koronuje na królową Anglii. Mają dwóch synów i kilka córek.
Uwikłani są w różne polityczne rozgrywki, tłumione są różne bunty wzniecane przez żądne władzy rodzeństwo króla (bracia Jerzy i Ryszard), jak i pomniejsze ugrupowania.
Po śmierci króla Edwarda, regentem i opiekunem księcia następcy tronu zostaje Ryszard, który sam koronuje się na króla a Elżbietę i jej dzieci ogłasza bękartami, nie mającymi prawa do korony.......
Dodam jeszcze, że istnieje tam wątek dotyczący czarów i czarowania (Jak inaczej mogłoby być w średniowiecznej Anglii?).
Zachęcam do czytania, niekoniecznie trzeba lubić historię czytając.

Mam nadzieję, że zrobiłam dobry początek na tym wątku, który długo pozostawał pusty...
halina
Kopalnia wiedzy
Kopalnia wiedzy

Re: Książki które lubię czytać.

Postprzez halina 6 sty 2012, o 11:00

Jestem ponownie.
Autorka ta sama co w wątku pierwszym.
Tytuł: Czerwona Królowa. Marzenia i ambicje, które tworzą historię.
Powieść dotyczy lat 1453 - 1485. Opowiedziana z poziomu widzenia Małgorzaty Beaufort, matki pierwszego władcy z rodu Tudorów, Domu Lancasterów. Została zapamiętana przez historyków jako jedna z nielicznych wykształconych i oczytanych kobiet swojej epoki.Przez kronikarzy Tudorów widziana pozytywnie ,jako założycielka dynastii Tudorów, natomiast przez innych niepodległych zapamiętana jako "ta stara krowa", która była teściową z piekła rodem.
Kobieta pełna nienawiści, fałszu , zawiści. Dewotka, pewna , że Bóg wyznaczył jej rolę przywrócenia na tron Anglii Domu Lancasterów a jej rolę Królowej Matki. Do tej roli podporządkowuje całe swoje życie i wszystkie trzy małżeństwa, które zawarła.
Drogą spisku i knowań, otwiera swojemu synowi Henrykowi Tudorowi drogę do zdobycia tronu. W bitwie ginie król Ryszard III (ten co ukradł tron bratankowi w książce z postu 1, a jego zamknął w Tower gdzie ten zaginął).
Mnie osobiście uderza w tej postaci żądza władzy, za wszelką cenę i po trupach. Nawet nie dla syna, bo syn tutaj jest tylko jej narzędziem, zostaje królem, ale ona jest Królową Matką i decyduje o wszystkim.
Kobieta w tym czasie nie mogła zasiadać na tronie Anglii, to stało się dopiero później.
Zachęcam do czytania.
halina
Kopalnia wiedzy
Kopalnia wiedzy

Postprzez hutkow 6 sty 2012, o 18:06

Witam!
Podobnie jak Halina jestem zapalonym czytelnikiem książek o różnorodnej tematyce za wyjątkiem romansów.Dostęp do księgozbiorów mam łatwy,moja córka jest pracownicą biblioteki miejskiej.Wczoraj pożyczyłem dla odmiany kilka tytułów Karola Maya ulubionego pisarza mojego dzieciństwa.Tym razem mam nietypową pozycję tego pisarza pt.Skamieniała Modlitwa.Ta powieść powstała pod koniec życia autora,należy do tzw.dojrzałej twórczości.Zdecydowanie różni się od wcześniej napisanych innych powieści zarówno pod względem walorów artystycznych,jak i głębi poruszanych w niej problemów.Ta powieść została napisana pod wpływem trwającej prawie półtora roku wyprawy na południe Europy,do Afryki Północnej i na Bliski Wschód.Nie znałem Karola Maya,jako pisarza znawcy ludzkiej psychiki ale jako znawcę obyczajów i kultur wszystkich kontynentów.Z wielką łatwością potrafił on wciągać czytelnika w wartką akcję swoich książek.Najwięcej lubię jego trzy tomową powieść Winnetou,która doczekała się również wersji filmowej pod tym samym tytułem.Mam w swym księgozbiorze prawie wszystkie książki o indianach i traperach z amerykańskich prerii oraz filmy o tej tematyce.
Edward :)
hutkow
Kopalnia wiedzy
Kopalnia wiedzy

Postprzez halina 6 sty 2012, o 18:55

Witaj Edwardzie.
Miło, że wpisujesz się. :D Jesteś szczęśliwcem, mając łatwy dostęp do księgozbioru. Ja większość książek kupuję, choć z biblioteki też korzystam. Te, które opisałam i następne które będą tej autorki mam własne, dwie dostałam na gwiazdkę, resztę sama kupiłam, ale i tak nie mam wszystkich, część jeszcze nie została wydana w Polsce.
Książki Maya czytałam, pozostały w pamięci. Tej o której piszesz aktualnie, niestety nie czytałam.
Romansów również nie czytam, nie lubię tego rodzaju literatury, choć wiem, że niektórzy za tym przepadają. No, cóż, o gustach się nie dyskutuje, myślę, że dobrze, że w ogóle czytają bo zwyczaj ten zanika. :oops:
halina
Kopalnia wiedzy
Kopalnia wiedzy

Postprzez hutkow 6 sty 2012, o 21:10

Masz rację Halinko z tym czytaniem książek jest różnie.Moja małżonka,córki czytają w każdej wolnej chwili.Pozostali raczej nie a szkoda,zaś to co się słyszy to Polacy są marnymi czytelnikami.Ja np.mimo, że doskonale znam trylogię to czytam ją obowiązkowo jeden raz w roku z takim zainteresowaniem, jak bym jej nigdy nie czytał.Ponadto ma mam swoich ulubionych autorów piszących sensacje,przygodowe,kryminały.A ponadto to czym parałem się w pracy zawodowej tzn.prawną ochroną i bezpieczeństwem pracy ponieważ pracowałem długie lata w Państwowej Inspekcji Pracy.
Pozdrowienia Edward :D
hutkow
Kopalnia wiedzy
Kopalnia wiedzy

Postprzez halina 7 sty 2012, o 21:33

No to witaj... Moje całe życie zawodowe to płace, kadry , wcześniej jeszcze planowanie.z naciskiem na płace. Inspektorów też miałam kilku na kontroli.
Do Trylogii czasami wracam, jak nie mam nic nowego, mam kilka takich tytułów, które czytam kilka razy, niekoniecznie od początku i po kolei.
halina
Kopalnia wiedzy
Kopalnia wiedzy

Postprzez halina 8 sty 2012, o 12:27

Następna pozycja na mojej ulubionej liście to: Philippa Gregory- Wieczna Księżniczka. Podtytuł: Zdumiewający portret pierwszej żony Henryka VIII.
W książce zawarty jest okres życia Katarzyny Aragońskiej w latach 1491 - 1529, tj. od dzieciństwa do sprawy o unieważnienia jej małżeństwa z Henrykiem.
Była córką Ferdynanda i Izabeli Kastylijskiej, w dzieciństwie zaręczona z Arturem pierworodnym synem Henryka Angielskiego (tego samego, co odebrał tron w bitwie Ryszardowi III). W wieku 16 lat przyjechała z Hiszpanii do Anglii w celu zawarcia małżeństwa.Doskonale wykształcona, znająca kilka języków, (angielskiego nauczyła się dopiero w nowej ojczyźnie), od dziecka wychowywana na pełnienie funkcji królowej, mądra i piękna.
Przywiozła z sobą połowę wynegocjowanego wcześniej posagu, druga tura miała być dostarczona potem.
Małżeństwo, zostało zawarte a młodzi zostali wysłani do Walii, ponieważ Artur był jej księciem i musiał tam odbywać jakby praktykę. Tam pokochali się pierwszą młodzieńczą miłością. Artur okazał się dobrym, mądrym małżonkiem. Niestety, wszystko skończyło się po kilku miesiącach, wraz z nagłą śmiercią Artura, spowodowaną najprawdopodobniej przez epidemię zarazy. Katarzyna zostaje sama w obcym i nieżyczliwym jej otoczeniu. Pędzi żywot wdowy w odosobnieniu, trwa to wiele lat, wrócić do Hiszpanii też nie może, bo nie została do końca załatwiona sprawa połowy posagu o którą upomina się król.Powoli, żeby się utrzymać, wyprzedaje lub oddaje w zastaw biżuterię i inne dobra przywiezione z Hiszpanii.Nie ma żadnych przyjaciół i jej los niewiele kogo interesuje. Modli się i rozmyśla nad radą jaką dał jej przed śmiercią jej małżonek. Wiedział jaki los może ją spotkać, poradził jej, żeby po jego śmierci wyszła za mąż za jego młodszego brata Henryka i została królową Anglii, a małżeństwo jakie zawarli uznać za nieważne, jako, że zostało nie skonsumowane.
Tak też czyni, składając takie oświadczenie.
Potem jest tak jak Artur przewidział, zostaje w końcu królową, ale jak w życiu, za wszystko trzeba płacić....
Zachęcam do czytania.
halina
Kopalnia wiedzy
Kopalnia wiedzy

Postprzez halina 5 lut 2012, o 18:32

Jest takie powiedzenie: Kto czyta książki - żyje kilka razy. Jest w tym , moim zdaniem dużo prawdy. Szczególnie, jak czytam opowieści osnute na wątkach historycznych, przenoszę się np. w okres Odrodzenia.
Polecam w dalszym ciągu tą samą autorkę Philippa Gregory i dwie ostatnie jej książki, które ostatnio przeczytałam.
1/.Kochanice króla, podtytuł, szokująca historia dwóch sióstr walczących o miłość króla.
2/. Dwie królowe, podtytuł,dwór Henryka VIII w cieniu szafotu.
Tutaj nie będę opisywać treści tych książek, ponieważ chyba wszyscy oglądali serial emitowany kiedyś przez TV P pt. "Sześć żon Henryka VIII", jak i inny serial" Tudorowie".
Ktoś powie - po co czytać? W krótkim czasie pooglądam film i będę wiedział o co w tym chodzi.
Moim zdaniem , żaden film, nie zastąpi książki a książka nie zastąpi filmu.
Polecam do czytania, jeśli ktoś tu zagląda i czyta to co napisałam.
halina
Kopalnia wiedzy
Kopalnia wiedzy

Postprzez Rysbar 6 lut 2012, o 06:13

Witam! @Halinko. Oczywiście, że czytam z wielkim zainteresowaniem Twoje posty. Sam również sporo czytam. Ostatnio pasjonuję się pozycjami z serii "Dzieci Ziemi". Przeczytałem:
Klan Niedźwiedzia Jaskiniowego
Dolina Koni
Łowcy Mamutów
Wielka Wędrówka
Kamienne Sadyby
Teraz poluję na kolejną pozycję z tej serii wydaną w 2011r. pt.: Kraina Jaskiń. Tak w skrócie: Jest to opis losów kobiety Ayli żyjącej w epoce lodowcowej od czasu jej dzieciństwa do dorosłości, jej zmagania z surowym klimatem, nabywania umiejętności przetrwania, zdobywania wiedzy z zakresu ziołolecznictwa, szukania miłości. Jest to dla mnie pasjonująca lektura. Pozdrawiam. Dodam, że autorką książek jest Jean Marie Auel.
Obrazek - Toruń moje rodzinne miasto.
Rysbar
Super Senior
Super Senior

Postprzez halina 6 lut 2012, o 18:41

Bardzo dziękuję Ci za wpis i cieszę się, że zaglądasz.
A widzisz, w ogóle nie znam polecanych przez Ciebie książek, myślę, że też byłabym nimi zainteresowana.
Proszę, wpisuj się, jeśli coś nowego przeczytasz, albo i z wcześniej przeczytanych swoją opinię, co warto przeczytać.
halina
Kopalnia wiedzy
Kopalnia wiedzy

Następna strona

Powrót do Książka, literatura