Jak kupować przez internet.

Tutaj piszemy na różne tematy niekoniecznie powiązane z istniejącymi.

Jak kupować przez internet.

Postprzez Krystian 14 sty 2011, o 11:40

Jak bezpiecznie kupować przez Internet

Zakupy przez Internet nie wzbudzają już tylu kontrowersji i obaw jak kilka lat temu. Coraz więcej ludzi przyznaje, że zakupy na popularnych aukcjach internetowych czy w e-sklepach, dokonywane w wygodnym fotelu z kawą w ręce to oszczędność czasu, pieniędzy i... nerwów. Cierpliwi mogą wyłuskać naprawdę świetne okazje. Dzięki czemu czujemy się bezpiecznie w roli Klientów tych sklepów? Nadal Internet jest urodzajnym polem dla oszustów, ale ostrożność kupujących w połączeniu z różnymi systemami eliminacji nieuczciwych sprzedawców oraz bezpiecznymi systemami płatniczymi zapewniają bezpieczny e-commerce. Dla osób niezdecydowanych, które chciałyby robić zakupy przez Internet, ale mają jeszcze obawy, mamy kilka rad.

- Sprawdź dane sklepu: czy jest to zarejestrowana firma (w razie kłopotów łatwiej namierzyć sprzedawcę), czy jest podany adres, nr telefonu najlepiej stacjonarnego, nr NIP, nr REGON (wpis do rejestru działalności).
- Przeczytaj regulamin, który jest podstawą zawarcia umowy między Klientem a sprzedawcą: jakie są zasady składania reklamacji, zmiany zamówienia, terminy realizacji, zasady płatności. Jeżeli na stronie sklepu brak regulaminu, powinno to wzbudzić Twoje podejrzenia, bo w przypadku ewentualnych roszczeń pozostanie odwołanie do instytucji ochrony praw konsumenta.
- Sprawdź opinie innych Klientów o sprzedawcy, zamieszczane w katalogach sklepów, np. w zpi.pl i dziel się swoimi odczuciami z innymi, dzięki temu sam wpływasz na jakość usług oferowanych w Internecie.
- Wybierz bezpieczną formę płatności. Jeśli nie masz zaufania do sprzedawcy, wybierz płatność przy odbiorze zamówionego towaru, więcej zapłacisz, ale nie stracisz całej kwoty w razie nie wywiązania się z umowy. Jeśli sklep jest sprawdzony, możesz zapłacić z góry przelewem bankowym lub przez system PayPal.
- Pamiętaj o swoich prawach - zgodnie z prawem możesz w ciągu 10 dni zwrócić towar zakupiony „na odległość” w sklepie internetowym lub na aukcji bez podawania przyczyny (nie dotyczy to towarów z licytacji).
Redakcja zpi.pl dokłada starań, by reklamowane w katalogu sklepy były rzetelne, ale zawsze sam sprawdzaj czy dany e-sklep jest godny Twojego zaufania. Życzymy udanych zakupów!

Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?


Przede wszystkim trzeba się upewnić, czy mamy do czynienia z odpowiedzialnym sprzedawcą. Świadczą o tym informacje podane na jego stronie internetowej, takie jak:
- nazwa firmy oraz jej adres (nie tylko wirtualny);
- warunki transakcji, a przede wszystkim informacje o kosztach. Często bowiem oprócz ceny są jeszcze tzw. koszty ukryte (VAT, cło);
- sposoby płatności (np. karta, kurier);
- informacja o sposobie ochrony i przetwarzaniu danych osobowych;
- sposób i termin dostawy zamówionego towaru;
- miejsce i zasady składania reklamacji.

Warto też przeczytać opinie innych internautów na temat wybranego sklepu.
Uważajmy na oferty, w których sprzedawca proponuje atrakcyjną rzecz po bardzo niskiej cenie, a także takie, które zawierają same ogólniki.

Najlepiej robić zakupy w znanych dużych sklepach, takich, które korzystają z tzw. systemu e-Card (informacja o tym powinna znajdować się na głównej stronie sklepu).

Jeśli płacimy kartą, zachowajmy szczególną ostrożność. Zanim wpiszemy jej numer i datę ważności, należy sprawdzić, czy tzw. strona transakcyjna jest dobrze zabezpieczona, a wszystko, co na niej wpisujemy – kodowane. Każdy poważny sklep szyfruje dane. Mamy pewność, że strona jest bezpieczna, gdy:
- w oknie adresu jej nazwa jest poprzedzona skrótem https;
- na dolnej belce strony znajduje się obrazek zamkniętej kłódki (to dowód na szyfrowanie).
Krystian
Administrator
 
Posty: 244
Dołączył(a): 15 lis 2010, o 00:33


Re: Jak kupować przez internet.

Postprzez halina 1 mar 2011, o 21:52

Bardzo potrzebne informacje wypisane powyżej.
Ja przez internet kupiłam dotychczas trzy rzeczy.
1/ -ostrzałka do noży i nożyczek.
2/ - stolik do laptopa (taki do łózka może być, drewniany z moim imieniem)
3/ - aparat fotograficzny, drogi jak dla mnie.
Wszystko za zaliczeniem pocztowym, aparat przez kuriera. Wszystko było w porządku.Jestem zadowolona z tych zakupów, ale nie kupowałabym niczego jeśli należałoby dawać przedpłatę.
halina
Kopalnia wiedzy
Kopalnia wiedzy
 
Posty: 1306
Dołączył(a): 30 gru 2010, o 18:46
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Powrót do Różne różności

Kto przegląda forum

Zidentyfikowani użytkownicy: Heise IT-Markt [Crawler]

cron