Google. Jak szukać poprawnie?

Tutaj piszemy na różne tematy niekoniecznie powiązane z istniejącymi.

Google. Jak szukać poprawnie?

Postprzez Dariusz 14 wrz 2011, o 22:00

Jakiś czas temu utarło się powiedzenie, że jeśli czegoś nie można znaleźć za pomocą wyszukiwarki Google, to takie coś nie istnieje. Czy zgadzasz się z tym? W jaki sposób szukasz interesujących Ciebie treści? Czy znasz zasady prawidłowego szukania w Google? Zapraszam do otwartej dyskusji. Na koniec zdradzę wam kilka ciekawych informacji na ten temat.
Załączniki
google.jpg
google.jpg (12.7 KiB) Przeglądane 476 razy
Dariusz
Administrator

Re: Google. Jak szukać poprawnie?

Postprzez frasag 15 wrz 2011, o 10:40

Kiedyś przypadkiem w MMarkecie Bytom kupiłem książeczkę <GOOGLE-leksykon kieszonkowy> za 10zł.Wydawnictwo Helion,autor Tara Calishain.Nie jest najnowsza,opisuje nawet te funkcje które w tamtym czasie nie były dostępne w polskiej Google-ale sporo się tam dowiedziałem.
Obrazek
JAKOBY jestem, ale JAKOBY mnie nie było.
frasag
Kopalnia wiedzy
Kopalnia wiedzy

Postprzez Janek 15 wrz 2011, o 12:46

W jaki sposób szukasz interesujących Ciebie treści? Czy znasz zasady prawidłowego szukania w Google?
Nie wiem czy je znam. W Firefoxie nie trzeba wiele znać. W nim jest "inteligentne" wyszukiwanie.
Wystarczy, że zacznę wpisywać jakieś hasło - już podpowiada wybór.
Ale b.chętnie dowiem się czegoś nowego, co obiecujesz :) .
Wyszukiwarka Google w pasku ma ikonkę spod której można wybrać 5 oprócz Google (domyślnie) źródeł wyszukiwania: Allegro, Encyklopedia PWN, Wikipedia, Wirtualna Polska, AVG Search.
To prawdziwa "kopalnia", skarbnica wiedzy! Czegokolwiek chcę się dowiedzieć - wpisuję w Google i mam.
W Firefoxie mam też jako tłumacza języka Google Toolbar for Firefox. Bardzo wygodnie się korzysta z tego paska.
Mam też dodatek Google Viewer (do szybkiego otwierania dokumentów PDF, DOC, PPT, TIFF) - ale nie wiem dokładnie czy on działa czy nie działa w wersji 6FF.
Czy mam go wyrzucić, gdyż stał się niekompatybilny. Tak tam bałamutnie piszą w "Dodatki".
Nie wiem jak to jest z wymienionymi funkcjami w IE, czy w Operze.

Pozdrawiam,Janek.
Janek
Wtajemniczony
Wtajemniczony

Postprzez frasag 15 wrz 2011, o 13:38

Tu mam ciekawy link do nowych funkcji Google.http://www.komputerswiat.pl/poradniki/i ... oogle.aspx
Obrazek
JAKOBY jestem, ale JAKOBY mnie nie było.
frasag
Kopalnia wiedzy
Kopalnia wiedzy

Postprzez Dariusz 15 wrz 2011, o 23:01

Powiem tak. Wszelkie podpowiedzi w FF występują również w zwykłych googlach. Zaczynając pisać jakąś frazę np. "Serwis" automatycznie w google zadziała technologia jQuery czy AJAX która automatycznie generuję listę stron dla jeszcze nie zatwierdzonego hasła klawiszem ENTER.

Jedną z ważnych zasad jest dokładne sprecyzowanie tego co chcemy szukać i trzeba to zrobić umiejętnie. Na kursie komputerowym zawsze swoim słuchaczom zadaję testowe pytanie aby pobudzić do myślenia.

Załóżmy że mieszkamy w mieście Gdynia i przychodzi do Pana,Pani koleżanka i mówi. Słuchaj zepsuła mi się pralka znajdź mi w internecie człowieka który mi to naprawi. Jak poprawnie zapytamy się google o takiego serwisanta pralek?
Padają rózne odpowiedzi np.
Serwis pralek
naprawa pralek
ja mówię
no dobrze wpisaliście Państwo w google serwis pralek i wyskoczyły serwisy firmy które biorą duże pieniądze za takie usługi lub serwisy pralek w warszawie, w mieście z poza naszego.

W ten sposób pobudzam do myślenia podczas szukania żeby nie wpisywać w google bezmyślnie np. Zepsuje nam się laptop hasło w googlach laptopy

Należy dokładnie sprecyzować co chcemy szukać i gdzie

1 ROZWIĄZANIE
w przypadku pralek
naprawa pralek gdynia
naprawa pralek gdynia [dzielnica][nazwisko fachowca jeżeli znamy]
serwis laptopów gdynia

SKŁADNIA
[sprecyzować co np. lekarz] [miejsce np. Warszawa] [specjalność lekarza, fachowca]

Zapraszam do dalszej dyskusji. W kolejnym poście podam w jaki sposób działa szukanie kwater wypoczynku. Tam są już trochę inne zasady.
Dariusz
Administrator

Powrót do Różne różności