Czy opona dziurawa

Tutaj dowiesz się wszystkiego o samochodach i będziesz mógł porozmawiać na tematy związane z motoryzacją. Masz problem z autem ? Napisz na forum. A jeden z naszych moderatorów, który z zawodu jest mechanikiem i prowadzi swój warsztat postara ci się pomóc.

Ten dział powstał na życzenie naszego nowego użytkownika, który jednocześnie stał się jego moderatorem i będzie za niego odpowiedzialny :-)

Zapraszamy do dyskusji.
Załoga kSenior.pl

Czy opona dziurawa

Postprzez hutkow 18 lis 2010, o 22:17

Witam!
Od kilku dni zauważyłem,że ubywa mi powietrza w tylnym kole mojego auta marki Renault Thalia.Opona letnia od roku 2002 ubytek jest nieznaczny ale jest i trzeba uzupełniać powietrze.Czy może to być wina opony czy może gwożdzia w oponie.Na oko nic nie widać proszę o radę.
hutkow
Kopalnia wiedzy
Kopalnia wiedzy

Re: Czy opona dziurawa

Postprzez Tomasz 19 lis 2010, o 21:06

Witam, podczas wymiana opony w zakładzie mechanicznym mechanik powinien obejrzeć dokładnie wentyle, ponieważ mogły one ulec uszkodzeniu, a widać to tylko wówczas, gdy felga jest bez opony. Jeżeli obejrzał Pan organoleptycznie oponę i nie zobaczył pan żadnych gwoździ, ani innych tego typu przedmiotów to na 99% jest to wina wadliwego wentyla. uważam tak ponieważ ubytek powietrza nie jest zbyt duży, a gdyby sama opona była uszkodzona, to na pewno ubytek był by większy. Jeżeli jest Pan przed wymiana opon na zimowe, to proponuje porozmawiać z mechanikiem i powiedzieć mu o owej usterce. Jeżeli natomiast wymieniał Pan już opony, to proszę udać się do zakładu w którym opony były wymianie i powiedzieć o tym mechanikowi, ponieważ w żadnym zakładzie nie powinno dojść do takich przewinień. Jeżeli jednak wymieniał pan koła na zimowe sam, posiadając komplet opon na osobnych felgach, to trzeba pamiętać, aby przed każda wymianą udać się do zakładu wulkanizacyjnego, w celu wyważeniu i sprawdzeniu owych opon.

Pozdrawiam.
Tomasz
Moderator

Postprzez hutkow 20 lis 2010, o 12:41

Witam!
Opon jeszcze nie wymieniałem na zimowe,które zakupiłem przed poprzednią zimą i tu pytanie czy przy każdej wymianie letnich na zimowe trzeba dokonać wyważania.Nie wymieniałem/mam je na felgach/opon na zimowe bo w Zamościu jest wspaniała jesień w nocy był lekki deszczyk a jeżdżę po mieście ewentualnie do domku letniskowego oddalonego około 20 km od Zamościa.Po sezonie zimowym zakupię nowe letnie opony bo chyba już pora na nie.Jest Pan chyba profesjonalistą co wynika ze sposobu wyrażania się w temacie.Mam wspaniałego przyjaciela,który ma własny zakład napraw samochodowych jedna niedogodność to,że mieszka w Józefowie Roztoczańskim oddalonym od Zamościa o 48 km.Dzięki za rady. :D
hutkow
Kopalnia wiedzy
Kopalnia wiedzy

Postprzez Tomasz 20 lis 2010, o 19:11

Wyważenie opon, jest to bardzo tania usługa, nie powinna kosztować więcej niż 10 zł, jeżeli chce Pan tylko wyważyć opony bez demontowania ich i ponownego montowania w samochodzie. Oczywiście nie jest to niezbędne, natomiast ja uważam, że bardzo ułatwia kierowcy życie, min. dobre wyważenie ma wpływ na geometrię i zbieżność auta, ale jest tu już kierowane indywidualnymi potrzebami klienta. Jak ktoś jeździ nowym BMW 7, to każde nawet najmniejsze skrzypnięcie deski rozdzielczej będzie problemem, nie mówiąc już o delikatnym znoszeniu w prawo, lub w lewo. Jeżeli jest Pan przed zakupem nowych opon, to sądzę, że podczas wymiany ponownie opon na letnie, wystarczy poinformować mechanika o występującym problemie, jak to mówiłem wcześniej. Wspominał Pan, o chęci kupna nowych opon, jeżeli będzie potrzeba, jestem w stanie doradzić kilka dobrych marek, w przystępnej cenie, a także sklepów i hurtowni w których warto je zakupić.

P.S Co do mojego profesjonalizmu, to jest mi bardzo miło. Faktycznie na co dzień mam dotyczenia z mechaniką :)
Tomasz
Moderator

Postprzez wawik 21 lis 2010, o 18:02

Dobrym pomysłem jest posiadanie kompletu opon zimowych i letnich na osobnych felgach. Odpada problem 2 razy w roku przekładania opon i za każdym razem wyważania kól. :D
wawik
Wtajemniczony
Wtajemniczony

Postprzez Tomasz 22 lis 2010, o 17:14

"Wyważenie opon, jest to bardzo tania usługa, nie powinna kosztować więcej niż 10 zł, jeżeli chce Pan tylko wyważyć opony bez demontowania ich i ponownego montowania w samochodzie." Chodziło mi tu właśnie o posiadanie kompletu opon zimowych i letnich na oddzielnych felgach. Mimo, że posiadamy opony w garażu na felgach, to po przejechanym roku na oponach, albo leżakowaniu ich w garażu, wyważenie może ulec zmianie, ponieważ jest to zależne od wielu czynników. Dodatkowo, osoba która będzie nam owe opony wyważać, może sprawdzić, czy w oponie ubywa powietrze. Jak wspominałem nie jest to konieczne, zależne jest to tylko od kierowcy i nie chce tutaj wchodzić w indywidualne kompetencje. ja osobiście w tym roku z usługi wyważania opon skorzystam, ale jako posiadacz własnego warsztatu, mam wielu znajomych, posiadających wulkanizacje i nieodpłatnie tą usługę wykonam sobie sam. Zawsze powtarzam bezpieczeństwo jest najważniejsze.
Tomasz
Moderator

Powrót do ogólne